loader

color options

+48 516 385 392
info@369sortwaste.pl

Zastosowanie matematyki w recyklingu nie jest takie oczywiste dla wielu osób.

Ale czy da się w ogóle matematykę zastosować w naszych domach przy codziennych obowiązkach?

Odpowiedź jest prosta.

Stosujemy ją nawet nie zdając sobie często z tego sprawy.

Przykładem niech będzię 3 fazowy prąd przemienny opracowany przez Nikola Teslę, który jest jednym z moich idoli jeśli chodzi o geniusz umysłu. Dlaczego nie 1 fazowy albo 5 fazowy, skoro można wymagać 5 pojemników na odpady, a kiedyś był nawet tylko 1? To pytanie retoryczne. Skupmy się na liczbie 3 w tym opisie.

Wystarczy zastosować tę konkretną liczbę w sortowaniu odpadów jako liczbę pojemników, oraz ilość kroków sortowania, a nasze codzienne sprawy wynikłe z obowiązku sortowania odpadów będą szły znaczniej lepiej, sprawniej i bardziej efektywnie. Liczba 3 jest kluczem, który przyniesie ład w gospodarce odpadami. Uwierz mi jeśli to czytasz. Liczba 3 znalazła się wielokrotnie na kartach bestselerowej księgi znanej jako Biblia. Może jest ku temu powód inny niż wszyscy przypuszczali? Może nikt nie przypuszczał, że Biblia to też księga o liczbach, a jej język jest na wskroś dualistyczny , czyli binarny, dwójkowy.

Zatem jaki wpływ na nasze życie mogą mieć obowiązkowe 3 kosze w kuchni?

Fatalny? Żaden? Zastanówmy się w tym artykule. Zrób sobie przerwę, zaparz kawę i przeczytaj ten artykuł 3 krotnie, następnie po przeczytaniu podaj linka do niego 3 zaufanym Tobie osobom i poproś o to samo. Niech będzie to czas refleksji nad czymś tak prostym jak wyrzucanie śmieci.

Tylko 1 droga prowadzi do celu. Tym celem jest wprowadzenie światowego standardu i unormowanie gospodarki odpadami na całej planecie Ziemia, a nawet poza nią. 

Taki standard powstał w mojej głowie już na początku 2020 AD, kiedy wróciłem z Irlandii do Polski. A rodził się przez lata mojego pobytu na emigracji i obserwacji zastosowanych tam rozwiązań oraz doświadczeń wyniesionych z Polski jeszcze z okresu PRL oraz transformacji ustrojowych, kiedy jako dziecko oddawałem dziesiątki kilogramów makulatury do skupu oraz zwoziłem umyte butelki z okolicy do innego skupu, dostając za to jakieś grosze, za które ledwie kupiłem gumę balonową Donald albo Turbo w sklepie z importowanymi towarami.

Zatem...wróćmy do liczby 3 i jej uniwersalności.

Przykłady z Biblii: 3 krzyże na Golgocie, 3 króli, 3 dary, 3 dni do zmartwychstania Jezusa, ... i czegoś pomiędzy wiarą, a nauką - jeśli istnieje UMYSŁ i CIAŁO to musi istnieć też _____. Prawda? Zgadzasz się ze mną? Jeśli nie, to mimo wszystko zastosuj u siebie w kuchni 3 kosze. Będzie dobrze. Mówię Ci to ze 100% pewnością.

Te 3 kosze to następujące frakcje.

1) MIX - (inaczej ZMIESZANE) czyli PAPIER,PLASTIK,METAL RECYKLINGOWANE I NIE RECYKLINGOWANE RAZEM. Dzieli się je na drugim etapie, a na pierwszym mogą być oddzielnie w workach plastikowych.

2) BIO (kosz wyłożony koniecznie wkładem biodegradowalnym, czyli grubym workiem papierowanym aby nie rozmiękł za szybko albo z plastiku biodegradowalnego)

3) SZKŁO i CERAMIKA (Dzieli się je na drugim etapie) [Sortują tylko dorośli. Uwaga dzieci! Można się skaleczyć]

Proste? Prawda? Ale czegoś brakuje. No nie?

Zapomnieliśmy o takich pomieszczeniach jak łazienka gdzie może masz brudne pieluchy, pokój z biurkiem gdzie wyrzucasz jakieś papiery, czy garaż, gdzie trzymasz inne graty.

Nie będzie problemu jak do łazienki wstawisz pojemnik MIX, pod warunkiem, że nie masz w domu małych dzieci lub osób starszych, które wymagają noszenia pieluch. W takim przypadku wstaw do łazienki pojemnik czwarty -  HIG - higieniczne. {Patrz zmienna Z, w uniwersalnym równaniu dla recyklingu}

Natomiast pojemnik na papier w pokoju z biurkiem, może być typu MIX z, którego na drugim etapie wynosisz odpad do banku surowców. Jeśli mieszkasz na osiedlu gdzie pod blokiem obok tradycyjnej altany śmietnikowej jest bank surowców, to możesz tu wrzucić czyste papiery z pojemnika MIX, ale tylko wtedy gdy trzymałeś je w oddzielnym worku w tym pojemniku i nie zabrudziły się odpadem z kuchni.

Jeśłi natomiast wyrzucasz regularnie dużo czystego papieru to postaw sobie pojemnik typowo na PAPIER ale w pokoju obok kuchni, gdzie najwięcej przebywasz.

Mam nadzieję, że rozumiesz.

Wspomniałem o BANKU ODPADÓW/SUROWCÓW?

To jest komplet 6 pojemników do sortowania selektywnego ustawionych na osiedlach mieszkaniowych pod apartamentami/blokami lub na placach w okolicy marketów oraz stacjach paliw.

Jedym z często spotykanych BANKÓW ODPADÓW są BANKI TEKSTYLIÓW  rozlokowane często przy marketach, ponieważ system JSSO na 5 pojemników wcale nie przewiduje jak traktować odpady jak tekstylia, odzież, obuwie.

BANKI TEKSTYLIÓW są potrzebne, wprowadźmy też powszechnie BANKI SZKŁA I CERAMIKI, BANKI MAKULATURY, BANKI PLASTIKU, BANKI ELEKTRYKI I ELEKTRONIKI ORAZ BANKI METALI.

A teraz pytanie, co zostawiasz w garażu, czy pomieszczeniu gospodarczym?

Zamawiaj na to pojemniki opisane w równaniu przez zmienną Z.

Na przykład:

Z1) REMONT

Z2) WYSTAWKA

a jak nie masz podłączenia do kanalizacji miejskiej to

Z3) SZAMBO albo WŁASNA OCZYSZCZALNIA

No dobrze. Omówiliśmy ilość pojemników do podstawowego codziennego sortowania.

Czyli 3 w kuchni i 1 w łazience oraz 1 w pokoju, ewentualnie coś w pomieszczeniu gospodarczym.

Teraz omówmy krótko kroki sortowania.


3 kroki, czyli etapy sortowania. Co to znaczy?


Chodzi o kroki na tej linii sortowania odpadów, która tak naprawdę zaczyna się od nas samych. My, jako konsumenci wyprodukawanych przez nas dóbr nie potrafiliśmy do tej pory przez 2 tysiące lat od narodzenia Chrześcijaństwa wypracować skutecznych metod sortowania odpadów.

Jak to w ogóle możliwe?

Czy śmieci to naprawdę taki marginalny problem? Wątpię - on urasta do rangi wiszącego nad nami kataklizmu klimatycznego i ekologicznego.

Podzielmy zatem sortowanie na etapy i zróbmy to z wykorzystaniem tej wspaniałej uniwersalnej liczby 3 - "Świętej Trójcy Recyklingu"

1 etap sortowania: wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych

2 etap sortowania: przy altanie śmietnikowej złożonej z dwóch sektorów.

3 etap jest zależny od charakteru zabudowy osiedla:

a) Na osiedlach wielorodzinnych altany śmietnikowe (etap 2) powinny być rozszerzone o MINISORTOWNIE/ SEGREGATORNIE i BANKI ODPADÓW, które napełnia sortowacz odpadów.

b) Na osiedlach rozproszonych domów jednorodzinnych, 3 etap sortowania może przebiegać w BANKACH ODPADÓW pod kontrolą pracownika marketów.

Ale nie jest to obowiązkowa metoda w tym wypadku, bo nie każdy będzie miał możliwość dowozić odpady do BANKÓW ODPADÓW przy sklepach / marketach / stacjach paliw.


Po tych dwóch lub trzech etapach sortowania wstępnego, odpady powinny trafiać na przeładownię do centrum recyklingowego i w efekcie trafiać do następujących miejsc:


Po dwóch etapach:


Odpady MIX - centrum recyklingowe, które separuje zaawansowana technologicznie linia sortująca, oddzielająca metal od plastiku i papieru oraz reszty.

Odpady SZKŁO i CERAMIKA - centrum recyklingowe, które separuje na wstępie szkło od cermiki i je obie od linii sortowania MIX, czyli szkło trafiać powinno w całości na oddzilną linię ze względu na to, że jest ciężkie i jego sortowanie w dużej ilości zwalniało by całą linię. Natomiast ceramika powinna trafiać na oddzielną linię od szkła. Potrzebne są dwie linie szkła i jedna ceramiki. (opakowaniowe i nieopakowaniowe oraz ceramika)

Odpady TEKSTYLNE - centra obrotu używaną odzieżą, second handy - szperki, centra PCK i innych fundacji.

Przy założeniu, że segregujemy w 3 krokach wstępnych to z BANKÓW ODPADÓW, które napełnia sortowacz wychodzi 6 frakcji głównych z podziałem na 3 podfrakcje odpadów, są to odpady w większości przypadków praktycznie gotowe do przeładowania i sprzedaży.

Do pełni opisu mamy 3 frakcje dodatkowe:

HIGIENICZNE, BIO i BALAST.

Odpady BIO - w miarę możliwości do zagospodarowania we własnym gospodarstwie i przetwarzane w prywatnych kompostownikach.

Ewentualnie kompostownia, która spełnia normy Unii Europejskiej dla tych odpadów kategorii 3, czyli z domieszką odpadów mięsnych. Jest to wysoce zaawansowana technologicznie norma, która stosuje bardzo drobne sita w celu przerobu frakcji bio. Ale najważniejsze jest aby BIO trafiało do kompostowni w workach biodegradowalnych, ekologicznych, papierowych lub ze specjalnego plastiku.

Odpady HIGIENICZNE - do spalenia w spalarni.

BALAST - do spalarni i część nienadająca się na składowisko.

Pozostaje nam odpad jak POPIÓŁ/ ŻUŻEL - który jest składowany,

oraz odpad ŚCIEKI PŁYNNE, który jest albo odbierany przez instalację kanalizacyjną, albo odbierany przez szambiarkę, ewentualnie przetwarzany we własnej oczyszczalni ścieków.



To chyba tyle, z tego co chciałem Wam dzisiaj przekazać.


Pamiętajcie!!!

3 kosze w kuchni traktujcie jako światowy standard sortowania na pierwszym etapie. Każda gospodyni powinna to mieć w kuchni. Nie 1, nie 5.


3 jest niezmiernie ważne w sortowaniu odpadów.

Tak samo jest ważne 6 jako 6 banków odpadów, o których wspomniałem wyżej, oraz 9 jako 9 pojemników dodatkowych o których przeczytasz w moim ebooku, który jest do pobrania z jednego z moich wpisów na blogu, oraz innych artykułach.


Proszę udostępnij ten artykuł 3 zaufanym osobom i poproś o to samo.

Niech ten wpis zyska czytelników, niech gospodarka odpadami zyska sensowny światowy standard.

Mam wrażenie, że jeśli właśnie Ty tego nie zrobisz, to świat czeka ŚMIECIOWY ARMAGEDDON czyli jakiś wielki kataklizm i zmiany na naszej planecie, które doprowadzą do zagłady gatunku ludzkiego.

Także postaraj się. Tylko 3 udostępnienia i 3 prośby o to samo.


Na koniec przypomnijmy postać uniwersalnej formuły:

(X + Y + Z) = 18; gdzie X=3, Y=6, Z=9.


Dziękuję. Pozdrawiam z przyszłości - Sylwe(sterBogu)siak.


If you only knew the magnificence of the 3, 6 and 9, then you would have the key to the universe. — Nikola Tesla

Gdybyś tylko znał wspaniałość liczb 3, 6 i 9, miałbyś klucz do wszechświata. -Nikola Tesla


Licencja CC. Kopiowanie i edycja wielce wskazane.

Przypisy:

Vortex Mathematics: Source code of the Universe https://aayushivaish.medium.com/vortex-mathematics-source-code-of-the-universe-23749cc4ad6


Napisane przez Sylwester Bogusiak
O mnie: Programista, akwarysta, ekonomista, badacz, matematyk, filozof. Zamiłowanie do liczb i matematyki oraz komputerów zaszczepił u siebie wraz z obejrzeniem seansu Kaszpirowskiego w wieku 11 lat. Pierwsze co poznał - to to, że dobre jest mleko matki, a inne nie - czyli system binarny miał już opanowany w wieku niemowlęcym. Autor serwisu dla akwarystów www.akwa-market.pl i strony o pieniądzu i bankowości www.positivemoney.pl oraz założyciel kampanii 369 SORTUJ ODPADY.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane posty
POST