loader

color options

+48 516 385 392
info@369sortwaste.pl

Tym razem o aspekcie praktycznym metody 369 SORTUJ ODPADY jako jednolitego standardu w światowym recyklingu.

Czy jest dla Ciebie zrozumiałe, że w każdym prawie kraju na świecie odpady traktuje się w inny sposób, poczynając od wstępnej segragacji poprzez wrzucenia do kosza, po centra recyklingowe oraz obróbkę i przetworzenie w gotowy produkt? Tak, to jest niezaprzeczalny fakt.

Przepisy odnośnie sortowania odpadów są tak różne jak różne są języki na świecie. Dlaczego ta różnorodność wciąż jest naszym chlebem powszednim?

No właśnie każdy z nas zjada ten chleb jakiegoś innego rodzaju. Czy tak jest faktycznie z pieczywem w spożywczych sklepach sieciowych na świecie?

Owszem są różne rodzaje pieczywa, ale każde z nich ma swojego amatora, dlatego się sprzedają bo ludzie mają różne smaki i potrzebują zróżnicowanej diety.

Czy tak samo ma być z sortowaniem odpadów, że każdy robi to według własnego przepisu?

Nie sądzę. Tak nie powinno być. Potrzebny jest światowy standard, jedna metoda, jeden uniwersalny przepis dla całego społeczeństwa. Dlaczego?

Otóż odpowiedź jest prosta. Odpady tak samo jak koła w samochodach są okrągłe i jest ich 4 do bezpiecznej jazdy plus jeden zapas, a piłka nożna też jest okrągła, a sama gra w nią polega na strzelaniu goli do jednej z dwóch bramek tak sortowanie odpadów powinno polegać na podziale odpadów w 3 krokach i na 3 obowiązkowe kosze w kuchni w pierwszym kroku, plus kosze nieobowiązkowe.

Mówiąc kosze, bardziej chodzi mi o frakcje odpadów oczywiście niż same pojemniki. Niemnije jednak pojemników powinno być 3 w kuchni. 

To 3 to jest podstawowa zasada, to Święta Trójca Recyklingu.

W samej kuchni trwa nieustanna walka o życie, tutaj kura się angażuje dając jajko na śniadanie, a świnia poświęca, żebyś mógł mieć plasterek szynki na kanapce.

Zatem kuchnia to najważniejsze pomieszczenie w normalnym gospodarstwie domowym, w każdym domu powinna być... a w niej 3 kosze.

Jak sortować w kuchni na te 3 kosze?

Bardzo prosto.

1) MIX czyli ZMIESZANE (RECYKLINGOWANE I NIE RECYKLINGOWANE) [RECYCLABLE I LANDFILL]

2) BIO czyli BIOODPADY (RESZTKI ŻYWNOŚCI Z KUCHNI ŁĄCZNIE Z MIĘSEM [COMPOSTABLE]

3) SZKŁO I CERAMIKA [GLASS AND CERAMICS]

Do tego brakuje nam zorganizować kosze w łazience, pokoju z biurkiem i pomieszczeniu gospodarczym(garażu)

Zatem w łazience stawiamy MIX, albo HIG, czyli HIGIENICZNE gdy mamy w domu dzieci lub osoby starsze, którym potrzebne są pieluchy.

W pomieszczeniu gospodarczym możemy mieć cały stos różnych rupieci, które niby nam są potrzebne ale dobrze było by się ich pozbyć.

Zatem mamy tutaj odpowiednio jeden lub więcej pojemników dodatkowych, lub nawet worki, ewentualnie trzymamy to wszystko w kartonach albo luzem.

Wszystko zależy od naszych indywidualnych możliwości i potrzeb.

Ale w kuchni gdy pieczemy chleb lub robimy pierogi, to używamy 3 kosze. Jak nam się skończy mleko w butelce plastikowej czy kartonowej to nie zastanawiamy się gdzie to wyrzucić tak jak dzisiaj to jest w JSSO na 5 pojemników, tylko wrzucamy z automatu do MIX. A jak nam zostanie resztka posiłku na tależu to nie dzielimy tego na 2 kosze na śmieci, aby odsortować mięso czy nabiał od ziemniaków, tylko wrzucamy do BIO. Proste?

Inaczej mówiąc trzeba tylko pamiętać o trzech rzeczach.

Opakowanie szklane lub ceramiczny pojemnik to wyrzucasz do SZKŁO I CERAMIKA, pozostałe opakowania i inne przedmioty z kuchni do MIX, a odpady biologiczne czyli resztki żywności lub odpady zielone wrzucasz do BIO.

Nawet odpady ZIELONE w dużych ilościach powinny trafiać do BIO, bo one są przeznaczone do przetworzenia w kompostowniach. Oczywiście wtedy stawiamy sobie kolejny pojemnik BIO poza kuchnią, np:. przy garażu.

Metoda 369SORTWASTE jest niezwykle prosta i skuteczna, a zarazem ekonomiczna, bo na wstępie nie odrzucamy nic co mogłoby trafić do recyklingu.

Ale należy pamiętać, że to jest jedynie pierwszy krok w sortowaniu.

Tych kroków, a właściwie etapów w sortowaniu jest łącznie 3. Tak, również 3.


Drugi krok następuje wtedy gdy wynosimy odpady na zewnątrz.

Jeśli mieszkamy na osiedlach i pod blokami/apartamentowcami obok altan śmietnikowych stoją BANKI ODPADÓW / SUROWCÓW służące tylko do zbiórki selektywnej

Tutaj szkło i ceramikę dzielimy wedle typów na 3 kategorie.

1) SZKŁO OPAKOWANIOWE

2) SZKŁO POZOSTAŁE

3) CERAMIKA

Pojmnik na szkło na zewnątrz powinien zatem być 3 komorowy.

Takich 3 komorowych pojemników obecnie nie ma, dlatego założono błędnie, że szkło nieopakowaniowe i cermikę należy wrzucać do pojemnika czarnego, czyli do ZMIESZANYCH. Ale to jest błędne zalecenie. Pojemnik na ZMIESZANE w obecnym kształcie przynosi nam ogromne straty finansowe i surowcowe.


Papier/karton/tekturę wrzucamy do pojemnika niebieskiego w altanie śmietnikowej.

Natomiast plastiki i metale do pojemnika żółtego na metal i plastik.

Mała elektronika, która jest z metali i plastików, trafiać powinna do pojemnika żółtego na metal plastik i powinna trafiać ostatecznie do banku elektryki i elektroniki, czyli do odpowiednich pojemników przystosowanych do wkładania i przechowywania takich przedmiotów. Bank elektryki i elektroniki to część BANKÓW ODPADÓW. Ale tym powinien się zająć kto inny, a nie Ty.

Altanę na osiedlu domów o zabudowie wielorodzinnej powinien doglądać regularnie SORTOWACZ ODPADÓW z pobliskiej MINISORTOWNI / SEGREGATORNI / PAWILONU EKO AB, a jeśli mieszkamy na rozległym osiedlu domów jednorodzinnych to samodzielenie powinniśmy o nią dbać. Na prywatnych posesjach może nawet nie być altany, a jedynie odpowiednia ilość pojemników. Łącznie w altanie śmietnikowej może być do 9 pojemników.

Bez obawy, najczęściej wykorzystasz tylko 3 podstawowe: MIX, BIO i SZKŁO oraz 3 dodatkowe: HIG, TEX i POP, czyli HIGIENICZNE, TEKSYLIA, POPIÓŁ/ŻUŻEL

Opis możliwych pojemników w altanie śmietnikowej pod względem ich kolorów i typów znajduje się w moim artykule pt:

Kolory pojemników do sortowania odpadów - link.

Teraz krok 3.

Jeśli mieszkasz w zabudowie wielorodzinnej to na osiedlu powinny być BANKI ODPADÓW. Te banki powinien docelowo obsługiwać wyszkolony pracownik - SORTOWACZ ODPADÓW. Przenosić on powinien odpady z altany śmietnikowej do banków odpadów, które muszą mieć odpowiednią wielkość i kształt oraz oferować określoną funkcjonalność.

Łącznie powinno być 6 banków. Przy czym każdy bank może być podzielony na 3 podfrakcje. Przykładowo BANK TEKTYLIÓW mógłby się składać z 3 pojemników. 1) na tekstylia, 2) na odzież, 3) na obuwie.

Natomiast w BANKU SZKŁA i CERAMIKI mógłby się dzielić na szkło 1) opakowaniowe, 2) pozostałe i 3) ceramikę.

W BANKACH ODPADÓW ulokowanych przy marketach spożywczych powinien być przez te markety desygnowany pracownik do obsługi tych banków, żebyśmy my zwykli klienci sklepów mogli zając się przyjemniejszymi rzeczami, niż powtórne sortowanie swoich odpadów.


Wykwalifikowany pracownik powinien sortować już nasze odpady na  etapie numer 3.

Przypomnijmy, że są 3 etapy.

1) to sortowanie wewnątrz pomieszczeń,

2) sortowanie przy altanie śmietnikowej,

3) sortowanie selektywne wykonywane przez sortowacza odpadów w banku odpadów.

Zatem w bankach odpadów powinny się znaleźć:

1) BANK SZKŁA I CERAMIKI
2) BANK MAKULATURY
3) BANK ELEKTRONIKI I ELEKTRYKI
4) BANK PLASTIKU
5) BANK TEKSTYLIÓW
6) BANK METALI


Natomiast 4 etap to centra recyklingowe RIPOK (Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych), bazują na 6 frakcjach podstawowych ze zbiórki selektywnej, z banków odpadów. Przy czym każda z tych 6 frakcji głównych może być podzielona na 3 podfrakcje.

Do tego dochodzą frakcje z altany śmietnikowej, które nie mogły trafić do BANKÓW ODPADÓW.

Do pełni metody potrzebne są nam jeszcze pojemniki AWARYJNE i jest ich 9 sztuk. Z tym, że niektóre pojemniki awaryjne mogą się znaleźć bezpośrednio w altanie śmietnikowej, np: TEX, HIG i POP, czyli TEXTYLIA, HIGIENICZNE i POPIÓŁ/ŻUŻEL


Ale my możemy za życia korzystać tylko z jednego z nich. Przykładowo - HIG, albo PAPIER gdy mamy go dużo, albo skip na odpady POREMONTOWE zamówiony na telefon, albo SZAMBO jeśli nie mamy przyłącza do kanalizacji miejskiej.

Pełna lista frakcji dodatkowych, z których część może być odbierana do pojemników w altanie śmietnikowej lub inny sposób.


1) Higieniczne [pieluchy, podpaski z łazienki]
2) Makulatura [papier, karton, tektura z mieszkania lub zakładu prod.]
3) Tekstylia [odzież, takaniny, obuwie z mieszkania lub zakładu prod.]
4) Plastik/Metal [plastik i metal z mieszkania lub zakładu prod.]
5) Popiół/Żużel [odpady z pieca w kotłowni lub kuchni]
6) Remont/Gabaryty [po remoncie mieszkania / dużych rozmiarów odpady]
7) Eletryka/Elektronika [zużyty sprzęt RTV/AGD/KOMP z mieszkania, firmy]
8) Niebezpieczne/Szkodliwe [np. z warsztatu, zakładu]
9) Medyczne [z domowej apteczki, ze szpitala, z przychodni]


i do pełni tej koncepcji.


1) Balast [resztkowe]
2) Płynne/Ścieki [szambo / własna oczyszczalnia / kanalizacja]
3) Lotne [spaliny, opary, dym]



To wszystko co tu opisałem tekstem da się przedstawić za pomocą niezwykle prostej matematycznej formuły.

(X+Y+Z) = 18; gdzie X = 3, Y = 6, Z = 9.

X - pojemniki w kuchni MIX, BIO, SZKŁO I CERAMIKA

Y - banki odpadów przy marketach osiedlowych lub bezpośrednio na osiedlach przy altanach śmietnikowych.

Z - pojemniki awaryjne.


Dziękuję, to wszystko o pieczeniu chleba wedle konkretnego przepisu z podanymi szczegółowo ilościami poszczególnych składników, który zasmakuje wszyskim i będzie zdrowy dla całego organizmu jakim jest gospodarka narodowa, czy nawet światowa.

Pamiętaj młody czytelniku.

Graj w odpady według określonych tu zasad, a życie stanie się lepsze dla wszystkich. Planeta odzyska swój wewnętrzny spokój, bo ona też żyje, Ona jest pełna życia, które obecnie obumiera ze względu na złą politykę w gospodarce odpadami. Właśnie dlatego apel do Ciebie.

Podziel się linkiem do tego artukułu z 3 twoimi najlepszymi przyjaciółmi i poproś każdego z nich o to samo.

Wieść po świecie niech się niesie, że w recyklingu może być spójny standard sortowania bazujący na 3 naturalnych liczbach 3,6,9.

If you only knew the magnificence of the 3, 6 and 9, then you would have the key to the universe. — Nikola Tesla

Gdybyś tylko znał wspaniałość liczb 3, 6 i 9, miałbyś klucz do wszechświata. - Nikola Tesla

Licencja CC. Kopiowanie i edycja wielce wskazane.


Przypisy:

Vortex Mathematics: Source code of the Universe

https://aayushivaish.medium.com/vortex-mathematics-source-code-of-the-universe-23749cc4ad6










Napisane przez Sylwester Bogusiak
O mnie: Programista, akwarysta, ekonomista, badacz, matematyk, filozof. Zamiłowanie do liczb i matematyki oraz komputerów zaszczepił u siebie wraz z obejrzeniem seansu Kaszpirowskiego w wieku 11 lat. Pierwsze co poznał - to to, że dobre jest mleko matki, a inne nie - czyli system binarny miał już opanowany w wieku niemowlęcym. Autor serwisu dla akwarystów www.akwa-market.pl i strony o pieniądzu i bankowości www.positivemoney.pl oraz założyciel kampanii 369 SORTUJ ODPADY.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane posty
POST