loader

color options

+48 516 385 392
info@369sortwaste.pl

Tym razem poprawadzę Was przez świat kolorów i barwy, które powinny obowiązywać w światowym recyklingu.

Zastosujemy skalę substraktywną RGB i addytywną CMYK aby dokładnie opisać wartości kolorów, aby już więcej nigdy nie było przekłamań w odcieniach pojemników do sortowania odpadów.

Jeśli nie wiecie co to CMYK i RGB już śpieszę z wyjaśnieniami.

CMYK to skrót od angieskich nazw kolorów CYAN, MEGENTA, YELLOW, BLACK i jest to skala najczęściej używana przez profesjonalistów w przygotowaniu publikacji do druku, składzie komputerowym i druku publikacji.

Natomiast RGB to skrót od kolorów RED, GREEN, BLUE i jest to skala kolorów wykorzystywana powszechnie w informatyce, programowaniu, grafice wyświetlanej na monitorach komputerów.

Zatam mamy 2 podstawe najbardziej powszechne skale do opisu kolorów w sposób matematyczny i bardzo precyzyjny - wykorzystajmy je do opisu kolorów pojemników przy sortowaniu odpadów.

Podstawowe kolory RGB w pełnym natężeniu mają takie wartości dziesiętne i szesnastkowe:

RED - (255,0,0) #FF0000

GREEN - (0,255,0) #00FF00

BLUE - (0,0,255) #0000FF

Te kolory wykorzystuje logo naszej kampanii 369 SORTUJ ODPADY o recyklingu odpadów i jest sugerowane aby stały się one kolorami powszechnymi w logach recyklingu na całym świecie.

Dlaczego? Trzeba sobie usystematyzować wiedzę o odpadach i metodzie sortowania. To bardzo ważne. Wartości dzisiętne czy szesnastkowe poszczególnych kolorów są już niezmienne dla danej skali czy to RGB czy CMYK czy jakiejś innej.

Zatem jakie kolory powinny mieć nasze pojemniki w domach?

No coż, w domach powinny mieć kolory dowolne, dostosowane do aranżacji w nętrz, rodzaju mebli wyposażenia, możliwość finansowych itp.

Ale w kuchni zaleca się pojemniki metalowe z otwieraniem pokrywy górnej stopą i wyjmowanym wkładem plastikowym (wiaderkiem). Ale tylko wtedy jeżeli mogą stać na podłodze w wolnej przestrzeni dostępnej bez problemu gdzie będziemy w stanie nacisnąc przycisk otwierania klapy górnej własną stopą.

Natomiast w innym przypadku pojemniki mogą mieć charakter wiaderek z pokrywamy zdejmowanymi i zajmowac miejsce np. pod zlewem.

Wszystko zależy od naszych preferencji.

Natomiast jeśli chodzi o pojemniki zewnętrzne to muszą miec one odpowiednie oznakowanie i najlepiej aby właśnie to kolory tych pojemników były spójne.

Zatem opiszmy z jakich kolorów składa się zmienna X z naszego równania do recyklingu.

Powinno być tak:

1) frakcja MIX (ZMIESZANE) [RECYKLINGOWANE I NIERECYKLINGOWANE] - kolor niebieski. BLUE [0,0,255] #0000FF - Tak, pełny niebieski ze skali RGB, to nie jest ten niebieski, który znamy jako kolor pojemnika na papier. Pojemniki na papier mają pełny kolory CYAN ze skali CMYK i opowiem o nich niżej.

2) frakcja BIO - kolor zielony. LIME GREEN [0,255,0] #00FF00 - ponieważ to ekologiczny odpad i zawierać może odpady ZIELONE i tylko odpady biodegradowalne, w tym resztki z przygotowania posiłków, resztki z talerza jak kości, mięso, ziemniaki, nabiał, pieczywo.

3) frakcja SZKŁO i CERAMIKA - kolor czerwony. RED [255,0,0] #FF0000 - gdyż trzeba zaznaczyć, że szkło a nawet cermika to potencjalnie niebezpieczny tłukacy materiał o ostrych krawędziach i może dojść tutaj do skaleczeń dłoni przy jego przekładaniu.

To tyle jeśli chodzi o podstawe kolory dla podstawowych trzech frakcji produkwanych w kuchni.

Oczywiście pojemniki w kuchni powinny mieć w miarę możliwości oznaczenia tymi kolorami w sposób w miarę dyskretny lub nawet jako plastikowe wiaderka być całe w tych kolorach.

Pozostaje nam łazienka i pokój z biurkiem.

Zatem przypomnijmy, że tutaj wspomoagamy się zmienną Z z uniwersalnego równania dla recyklingu. Ma ono postać (X+Y+Z) = 18. Więcej o tym równaniu przeczytasz w innych artykułach i w ebooku.

Łazienka:


4) frakcja HIG - HIGIENICZNE - kolor brązowy. MAROON [128, 0, 0] #800000

To frakcja potencjalnie niebezpieczna ze względu na możliwość przeniesienia zarazków.

Pokój z biurkiem:

5) frakcja MIX - kolor BLUE [0,0,255] #0000FF z RGB lub frakcja PAPIER - kolor CYAN [0,255,255] #00FFFF ze skali  CMYK.

Te same pojemniki powinny być w altanach śmietnikowych tuż przy MINISORTOWNI / SEGREGATORNI / PAWILONIE EKO AB, w której skład wchodzi też BANK ODPADÓW.

Zatem w altanie śmietnikowej powinna być:

1) frakcja MIX (ZMIESZANE) [RECYKLINGOWANE I NIERECYKLINGOWANE] - kolor niebieski. BLUE [0,0,255] #0000FF - Tak, pełny niebieski ze skali RGB, to nie jest ten niebieski, który znamy jako kolor pojemnika na papier. Pojemniki na papier mają pełny kolory CYAN ze skali CMYK i opowiem o nich niżej.

2) frakcja BIO - kolor jasno zielony. LIME GREEN [0,255,0] #00FF00 - ponieważ to ekologiczny odpad i zawierać może odpady ZIELONE i tylko odpady biodegradowalne, w tym resztki z przygotowania posiłków, resztki z talerza jak kości, mięso, ziemniaki, nabiał, pieczywo. One będą regularnie przekładane do chłodni, ponieważ warunki sanitarne są ważne i niska temperatura zwalnia proces ichj rozkładu.

3) frakcja SZKŁO i CERAMIKA - kolor czerwony. RED [255,0,0] #FF0000 - gdyż trzeba zaznaczyć, że szkło a nawet cermika to potencjalnie niebezpieczny tłukący materiał o ostrych krawędziach i może dojść tutaj do skaleczeń dłoni przy jego przekładaniu. Najlepiej gdyby te pojemniki na SZKŁO i CERAMIKĘ były 3 komorowe, aby można już tutaj rodzielić SZKŁO OPAKOWANIOWE, SZKŁO POZOSTAŁE i CERAMIKĘ.

4) frakcja HIG - HIGIENICZNE - kolor brązowy. MAROON[128, 0, 0] #800000

Do tego w altanie śmietnikowej należy dodać do tych MIX, BIO, SZKŁO, HIG kolejne 4 pojemniki; na PAPIER, PLASTIK-METAL, TESKTYLIA i BALAST.


5) frakcja PAPIER - kolor jasno niebieski, niebiesko-zielony CYAN [0,255,255] #00FFFF

6) frakcja PLASTIK-METAL - kolor żółty, czerwono-zielony YELLOW [255,255,0] #FFFF00

7) frakcja TEKSTYLIA - kolor jasno purpurowy (Fuksja), czerwono-niebieski MAGENTA [255,0,255] #FF00FF

8) frakcja BALAST - kolor czarny BLACK [0,0,0] #000000 z RGB

Dodatkowo można dodać:

9) frakcja POPIÓŁ/ŻUŻEL - kolor szary GRAY [128,128,128] #808080 z RGB Ale nie jest to pojemnik obligatoryjny.

To jest właśnie 9 podstawowych kolorów, które powinny być wykorzystane w oznaczeniu pojemników czy nawet na etykietach czy też broszurach informacyjnych stosowanych powszechnie.

To tyle na temat naszych pojemników w pomieszczeniach i na zewnątrz.

Pamiętajcie, że my jako zwykli użytkownicy powinniśmy mieć prosto, czyli 3 pojemniki jako podstawę. MIX, BIO, SZKŁO.

Natomiast pojemniki w altanie śmietnikowej przy SEGREGATORNI powinien pilnować i obsługiwać wyszkolony pracownik - SORTOWACZ ODPADÓW i powinny być one także monitorowane.

Wkrótce zamieszczę informacje o kolorach BANKÓW ODPADÓW / SUROWCÓW

Potrzebne jest 6 banków odpadów, a zatem musimy wytypować 6 kolorów. Przypominam, że to zmienna Y z naszego uniwersalnego równania do recyklingu o postaci (X+Y+Z) = 18.


Przypisy:

O kolorach:

HTML Color Codes

https://htmlcolorcodes.com/

Modele i przestrzenie koloru

http://fizyka.umk.pl/~milosz/PSPiZK/graf/kolor.html

Sortowacz odpadów:
Fach przy koszu. Będzie nowy zawód: sortowacz odpadów komunalnych

https://samorzad.pap.pl/kategoria/prawo/fach-przy-koszu-bedzie-nowy-zawod-sortowacz-odpadow-komunalnych


Napisane przez Sylwester Bogusiak
O mnie: Programista, akwarysta, ekonomista, badacz, matematyk, filozof. Zamiłowanie do liczb i matematyki oraz komputerów zaszczepił u siebie wraz z obejrzeniem seansu Kaszpirowskiego w wieku 11 lat. Pierwsze co poznał - to to, że dobre jest mleko matki, a inne nie - czyli system binarny miał już opanowany w wieku niemowlęcym. Autor serwisu dla akwarystów www.akwa-market.pl i strony o pieniądzu i bankowości www.positivemoney.pl oraz założyciel kampanii 369 SORTUJ ODPADY.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Powiązane posty
POST