loader

color options

Logo for librecounter
+48 516 385 392
info@369sortwaste.pl

Mini blog about recycling




Wiadomo, że recycling to dobra droga. Moim skromnym zdaniem jedyna słuszna. Jest wiele możliwości recyklingu, najbardziej znany jest ten przemysłowy. Na ogromną skalę, bo taki (mówią) jest najbardziej opłacalny. 


No dobrze, ale co do recyklingu? 

Od dawnych lat w naszym kraju znamy przetwarzanie makulatury, złomu, hmmm nie bardzo kojarzę co tam wtedy było przetwarzane. Wiele rzeczy było odtwarzane (np. opony), przerabiane na inne wykorzystując dany odpad, lub tak jak coraz mniej dziś po prostu naprawiane.


A co w tych czasach? Jest coraz więcej odpadów, społeczeństwo jest konsumpcyjne coraz bardziej. Praktycznie już się nie naprawia, bo już się nie opłaca. Przecież większość firm produkuje rzeczy na "raz". Coś posłuży do końca gwarancji i często "kilka chwil " później kończy swój żywot, a zakup nowego wychodzi taniej niż naprawa. Przykre to, ale niestety prawdziwe.


Dobrze, ogromne maszyny, przemiał na gigantyczną skalę. Znamy to, ale czy istnieje inna możliwość? Okazuje się, że tak. Nie wiem czy ze wszystkim, ale kilka "odpadów " można wykorzystać w domu. Z tego co wiem spora większość do przeróbki na coś innego, bez większych nakładów finansowych. Jednak dobrze jak ktoś ma choć umiejętności do tego. 


Ale chciałbym stworzyć coś nowego, przetworzyć dany "odpad " i utworzyć coś zupełnie innego. 

Ostatnio w oko wpadło mi przetwarzanie tworzyw sztucznych, w zaciszu garażu. Być może da się w domu jeszcze inaczej, nie wiem. 

Otóż, pewni ludzie robią to na małą skalę. Oczywiście potrzebowali zdecydowanie mniejszych maszyn i innych urządzeń, więc sami zaprojektowali takie, które są niezbędne. Inne są domowego użytku. Stworzyli te maszyny, inni o nie pytali, więc zaczęli je sprzedawać, także inne do tego urządzenia. 


Zrobili produkcję na własne potrzeby, ale okazało się, że innym też przydadzą się ich produkty. Mają też wciąż nowe pomysły, nowe rynki zbytu. Z tego co mi wiadomo zarabiają i na tym, nie wiem jak to cenowo wygląda do "nowych" produktów. Jednak i te "nowe" pamiętajmy tworzone są z przetworzonego tworzywa. Przynajmniej w jakimś stopniu. 


Możliwości są ogromne. Wiem, jesteśmy w Europie, ale skoro gdzie indziej można, dają radę (np. Afryka - tam to dopiero jest recycling domowy) to dlaczego nie u nas? Podobno jesteśmy cywilizacją wysoko rozwiniętą. Jeśli tak to zacznijmy dbać o planetę, myśleć coraz poważniej o recyrecyclingu. 

Klasyczne "odpady" są do przeróbki na coś innego, do wykorzystania, jednak co z tymi mniej oczywistymi w domu? 

Uważam, że warto się nad tym zastanowić. Może uda się i na naszym podwórku stworzyć możliwie niedrogie urządzenia. 


Pomyślcie o tym, jeśli wiecie jak to zaprojektujcie, zróbcie. A "nóż widelec " i Wam się uda (również na tym zarobić) a i innym pomożecie. Nie mówiąc już o naturze. 


Jeśli uważasz, że warto postaw mi kawę.

Written by Zbigniew Kostrzębski
Related posts
POST