System EKO AB

From 369SORTWASTE WIKI
Jump to navigation Jump to search

System EKO AB – działający w minionych latach w niektórych miastach w Polsce, sposób odbioru i segregacji odpadów komunalnych z osiedli mieszkaniowych. Polega on na udoskonaleniu obecnych osiedlowych altan śmietnikowych i rozbudowaniu ich o specjalne pawilony/minisortownie, w których zatrudnieni pracownicy odbierają z altan śmietnikowych odpady i sortują je. System pozwala na odzyskiwanie do 80% odpadów komunalnych. Jego twórcą jest inżynier z Nowej Soli - Pan Andrzej Bartoszkiewicz.

Założenia Systemu.

System EKO AB zakłada, że mieszkańcy wstępnie dzielą swoje odpady na trzy grupy:

surowce wtórne i niebezpieczne,

odpady organiczne,

odpady higieniczne.

Tak wstępnie posortowane odpady wyrzucamy do altany śmietnikowej podzielonej na dwa sektory. W pierwszym sektorze powinno być 6 pojemników dostępnych dla wszystkich:

1) MIX czyli RECYKLINGOWANE I NIERECYKLINGOWANE (ZMIESZANE)

2) BIO, BIOODPADY, KOMPOSTOWALNE

3) SZKŁO i CERAMIKA

4) HIGIENICZNE

5) TEKSTYLIA

6) BALAST

Do tego w drugim sektorze do 9 pojemników dostępnych dla sortowacza odpadów, w części na wymianę do sektora pierwszego.

Następnie odpady te w tej udoskonalonej altanie śmietnikowej są wstępnie przesortowane przez sortowacza odpadów i dostarczane są do osiedlowego pawilonu/minisortowni, w którym ten zatrudniony pracownik sortuje je dość szczegółowo umieszczając w BANKACH ODPADÓW / SUROWCÓW.

Zatem odpady przynoszone przez mieszkańców do altany trafiają na stół sortowniczy, z którego są rozdzielane do odpowiednich pojemników i worków. Odpady organiczne umieszczane są w chłodni, w której znajdują się 2-3 typowe 120-litrowe pojemniki.

Banki odpadów.

Trzeba uwzględnić podział na 6 typów głównych z 3 podfrakcjami na każdy typ.

1) BANK MAKULATURY [papier, tektura, karton]

2) BANK TEKSTYLIÓW [tkaniny, odzież, obuwie]

3) BANK ELEKTRYKI I ELEKTRONIKI [baterie, oświetlenie, pozostałe]

4) BANK SZKŁA I CERAMIKI [opakowaniowe, nieopakowaniowe, ceramika]

5) BANK PLASTIKU [hdpe, pet, pozostałe]

6) BANK METALU [miedź, aluminium, pozostałe]


Te 18 frakcji to zgromadzone wysokiej jakości surowce, które są przekazywane dalej do CENTRÓW RECYKLINGOWYCH i dalej dokładnie przetwarzane aby zostać sprzedane firmom recyklingowym. Pozostają nam odpady BIO, HIGIENICZNE i BALAST. Łącznie mamy zatem do czynienia z ponad 21 frakcjami na wyjściu z minisortowni. Odpady organiczne przekazywane są producentom kompostu. Odpady higieniczne i pozostałe przeznaczone na wysypisko są składowane w zamykanych kontenerach 600 - 1100 litrowych, które znajdują się obok pawilonu w altanie śmietnikowej. Przy pawilonie znajduje się zatem 6 pojemników 240-litrowych, dzięki którym mieszkańcy mogą wyrzucać odpady także poza godzinami pracy pawilonu. Około 18% odpadów trafiać może na wysypisko lub być przekazane do spalarni służąc za paliwo ze śmieci.

Minisortownia/Pawilon.

Minisortownia, czyli pawilon systemu EKO AB to zabudowany i klimatyzowany kontener o powierzchni około 25 m2. Składa się on z dwóch części – socjalnej i roboczej. W części socjalnej znajdują się między innymi umywalka, toaleta i kabina prysznicowa. Wyposażenie części roboczej to m.in.: stelaże z workami na różne rodzaje surowców wtórnych (około 18 worków), prasa ręczna do ściskania plastiku i metalu, pojemniki plastikowe na 3 rodzaje szkła, stół ze zlewozmywakiem, chłodnia na odpady organiczne, niszczarka do papieru w której na prośbę mieszkańca niszczone są dokumenty, listy etc., rura z uchwytami na telewizory, komputery itp., uchwyt na zużyte świetlówki, komplet podstawowych narzędzi do rozbiórki odpadów wielkogabarytowych (przede wszystkim mebli).

Podstawy matematyczne.

Ostatnimi laty system ten zyskał silne naukowe podstawy bazujące na matematyce wirowej. Opisać go można takim oto prostym równaniem: (X+Y+Z) = 18; gdzie: X=3, Y=6, Z=9.

Gdybyś tylko znał wspaniałość liczb 3, 6 i 9, miałbyś klucz do wszechświata. - Nikola Tesla

Przypisy: Jak sortować odpady w sposób bardziej logiczny? http://www.369sortwaste.pl/post?pid=1999666